Сърбия обмисля възможността да поиска от Русия удвояване на доставките на природен газ, става ясно от коментар на президента Александър Вучич пред телевизия Happy, пише ТАСС. Сръбският президент коментира, че страната вероятно ще преговаря за доставката на 3 млрд. куб. метра в следващите 10 години.
По данни на сайта на "Газпром" през 2020 г. Сърбия е получила 1,4 млрд. куб. метра руски природен газ. Доставките минават изцяло през територията на България.
Ако Белград договори увеличените доставки, Сърбия ще стане един от най-големите пазари на "Газпром" на Балканите. През 2020 г. най-големият потребител на руски газ в региона е Гърция с 3,1 млрд. куб. метра, следвана от България с 2,3 млрд. куб. метра.
Причината за увеличението е енергийната криза. "Днес купуваме газ по дългосрочни договори за 270 долара (за 1000 куб. метра - б.ред.), представяте ли си какво ще стане, ако цената се повиши до 900 долара", коментира Вучич пред сръбския телевизионен канал.
Средната цена на руския природен газ през 2020 г. е била 125 евро на 1000 куб. метра, сочат още данните на "Газпром" за доставките по дългосрочните договори. През това лято недостигът на газ увеличи сериозно цената на газовите пазари в Европа, а заради поскъпналия петрол се повишава и цената на суровината, изчислявана на базата на петролните еквиваленти.
Заради замразената процедура по сертифицирането на "Северен поток 2" цената на природния газ премина нивото от 1100 долара на 1000 куб. метра, или почти 100 евро за мегаватчас. Пазарите са изнервени още и от решението на "Газпром" да не участва в търговете за разпределение на допълнителен капацитет през Украйна и Полша.
Вучич коментира още, че в газохранилищата на Сърбия в момента има 161 млн. куб. метра, като страната вече започна да черпи от тях заради енергийната криза на Стария континент.
Сръбският президент ще разговаря с руския си колега Владимир Путин на 25 ноември в Москва. Очаква се тогава да бъде обсъдена и цената на газа и доставките на суровината към Сърбия.
В края на 2020 г. Александър Вучич коментира, че Белград купува газ оттам, откъдето е най-евтино, и не се притеснява от евентуални санкции. Сръбският президент обясни, че е преговарял с Азербайджан за доставки, но му е било отговорено, че по Трансадриатическия газопровод (TAP) не са предвидени количества за Сърбия.
През ТАР България има договорка да получава по 1 млрд. куб. метра газ от Каспийско море годишно. Засега обаче страната ни не може да реализира тези доставки, тъй като връзката Комотини - Стара Загора (IGB) още не е готова. Очаква се тя да влезе в експлоатация до средата на 2022 г.